Terenska nastava učenika 2. i 3. razreda
Autor: Lidija Petrovečki Bosanac, 21. 10. 2019.

U petak, 18. listopada 2019. učenici 2. i 3. razreda naše škole posjetili su grad Novsku.

U sklopu obilježavanja Lukova, učenici su posjetili Medenu zonu. Tamo su poslušali zanimljivo predavanje o životu pčela i nastanku meda, pogledali izložbu likovnih radova i pčelinjih proizvoda, te kušali razne proizvode novljanskih medara.

Učenici su upoznali i prostore Gradske knjižnice Ante Jagar u Novskoj. Ljubazne knjižničarke provele su učenike kroz knjižnicu, te odgovarale na znatiželjna pitanja naših učenika. Također, učenici su vidjeli namještaj prve novljanske ljekarne „Sv. Marija“ ljekarnika Alexiusa Heinricha Drapczynskog. Namještaj ljekarne je sačuvan i restauriran i nalazi se upravo u knjižnici. Učenici su mogli čuti i vidjeti zanimljivosti o tom jedinom zaštićenom pokretnom kulturnom dobru na području grada Novske.

Nakon knjižnice učenici su se zaputili u muzejsko-zavičajnu zbirku Grada Novske. Tamo su vidjeli prikaz kontinuiteta  naseljavanja i prošlosti, s prikazom arheoloških, etnografskih, sakralnih predmeta, predmeta koji su služili u domaćinstvima, raznih starih tehničkih uređaja, dokumenata i fotografija,  sve do novije povijesti i Domovinskog rata na području Novske.