Dan planeta Zemlje u 3. razredu
Autor: Lidija Petrovečki Bosanac, 27. 4. 2022.

Učenici 3. razreda nizom zanimljivih aktivnosti obilježili su Dan planeta Zemlje. Izradili su plakat, crtali kakva je Zemlja trenutno i kakva bi trebala biti, pisali su sastavak pod naslovom Što ja mogu učiniti za spas Zemlje.

Svake godine 22. travnja obilježava se kao Dan planeta Zemlje. Ideju je prvi 1969. godine predstavio John McConnell, no službeno se počeo obilježavati tek 1992. godine kada je na konferenciji UN-a usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća skupština Ujedinjenih naroda službeno je 22. travanj proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.

Ove godine Dan planeta Zemlje sa sloganom "Invest In Our Planet", odnosno "Uloži u naš planet" usredotočen je na ubrzavanje rješenja za borbu protiv naše najveće prijetnje, klimatskih promjena.

Svi mi svakodnevno možemo i malim promjenama u postupanju prema okolišu učiniti veliku stvar za pomoć očuvanju našeg planeta te utjecati na globalnu svijest o potrebi mijenjanja odnosa prema planetu Zemlji.

Na ovaj dan podsjetimo se svi zajedno - čuvajmo okoliš, smanjimo količinu otpada, reciklirajmo otpad, kompostirajmo biorazgradivi otpad, kupujmo pametno, ograničimo potrošnju energije i  bavimo se fizičkom aktivnošću.

Svaki od nas može učiniti nešto za našu Majčicu Zemlju: posaditi stablo, koristiti bicikl umjesto automobila, kupovati vrećice za višekratnu upotrebu, ugasiti nepotrebna svjetla, štedjeti vodu, reciklirati i kompostirati u kućanstvu, ne bacati smeće u okoliš… darujmo i mi njoj nešto, ona je nama dala sve uvjete za lijep život… sad je vrijeme da joj vratimo…

Album s fotografijama naših radova

Učiteljica: Mira Čuvidić