Autor: Marija Ivezić, 10. 11. 2014.

1.ZAŠTO PONEKAD LJUDI ŽELE ZLO DRUGIMA?

2.SMIJEM LI SE  ZALJUBITI U NEKOGA IZ 5. RAZREDA , A JA IDEM U 8. RAZRED?

3.ZAŠTO IDU JESTI ONI KOJI SE NE HRANE?

4.SVI GOVORE DA TREBAMO BITI U PRIRODI,  A NIKADA NE IZLAZIMO VAN, ZAŠTO?

Odgovore pogledajte u daljnjem sadržaju teksta .

1.ZAŠTO PONEKAD LJUDI ŽELE ZLO DRUGIMA?

Ljudi od pamtivijeka čine ili žele zlo drugim ljudima. Kroz povijest su se događali mnogi sukobi i ratovi u kojima su se događali zli događaji, opravdano ili neopravdano. Shvatiti zašto ljudi žele zlo jedni drugima teško je razumjeti i zlo je gotovo nemoguće iskorijeniti iz ljudskog društva. Umjesto toga, puno je korisnije vjerovati da oko nas ipak žive dobri ljudi koji su ti spremni pomoći kada ti pomoć treba.  Mislim da se ne trebaš opterećivati time zašto ljudi žele zlo već se usmjeriti na to možeš li ti osobno pomoći osobi kojoj se želi zlo ili čak možeš li ikako utjecati na osobu koja želi zlo da to više ne čini! Većina ljudi čini zlo zato što ne znaju što treba činiti da bi činili dobro. Oni zlo čine iz neznanja i vjerujem da kada bi postali svjesni posljedica svojih zlih namjera da bi drugačije postupali. U današnjem društvu ljubomora i pakost prisutni su kod većine ljudi zato jer umjesto da pronađu vlastite vrijednosti i budu dobri ljudi njima je puno lakše nanositi zlo drugima kako bi se osjećali dobro. Takvi ljudi nisu hrabri već su slabi i bježe od vlastitog neznanja  i osjećaja manje vrijednosti. Prema tome, ako zlo nekome žele osobe koje poznaje pokušaj s njima razgovarati da to ne čine, okušaj ih osvijestiti o njihovom lošem ponašanju. Nemoj brzo odustati od namjere da im pokušaš pomoći, ali ako vidiš da im ne možeš pomoći ne opterećuj se time već se okreni i okruži se dobrim ljudima. Dakako, zlo nitko ne treba trpjeti pa ako ti netko neprestano čini zlo obrati se nekome u koga imaš povjerenja i razgovaraj o tome.

I za kraj nekoliko citata:

„ Nitko mi od ljudi ne može učiniti zlo ako u meni nema ranjivo mjesto.“

Nikolaj Velimirović

„Tko želi zlo činiti,uvijek nađe neki razlog.“

Publilije Sirus

„Svijet je opasno mjesto za život ne zbog ljudi koji čine zlo, nego zbog ljudi koji sjede i koji dopuštaju da se ono dogodi.“

2.SMIJEM LI SE  ZALJUBITI U NEKOGA IZ 5. RAZREDA , A JA IDEM U 8. RAZRED?

Zaljubiti se u nekoga mlađeg od sebe nije neprihvatljivo. Smiješ li se zaljubiti? U tvojim godinama još tragamo za nekim odgovorima  i ispitujemo samoga sebe,  a u skladu s time i značenje same ljubavi i onoga što smijemo a što ne. Ja ti neću dati potpuni odgovor jer ćeš i sama kroz neko vrijeme i odrastanje shvatiti što želiš i što znači za tebe „normalno“ a što ne! Naravno da smiješ osjećati i zaljubiti se!

„Ljubav je ono divno čudo što nas štiti od zla, donosi nam sreću, a ovaj svijet pretvara u rajski vrt.”

Robert Louis Stevenson

3.ZAŠTO IDU JESTI ONI KOJI SE NE HRANE?

Učenici za koje mislite da jedu , a ne plaćaju hranu  su učenici koji imaju pravo na besplatnu prehranu!

4.SVI GOVORE DA TREBAMO BITI U PRIRODI,  A NIKADA NE IZLAZIMO VAN, ZAŠTO?

Ako misliš na to da ne izlazite u prirodu pod nastavom objašnjenje je sljedeće:

Nastavni plan i program za osnovnu školu je propisan, odnosno učitelji moraju tijekom šk. godine odraditi s učenicima cijeli nastavni plan i program. Ukoliko vrijeme i tema nastavnog sata učitelju dopuštaju da izađu van škole s učenicima,  oni će to i učiniti, ali samo u okolicu škole. Neki duži boravak u prirodi (terenska nastava) i izleti propisani  su unaprijed Školskim kurikulumom, što znači da se na terensku nastavu odlazi samo ako je to upisano u Školski kurikulum. Također je za svaku terensku nastavu i odlazak na izlet potrebno pisano dopuštenje  roditelja.

Prijedlog: boraviti u prirodi  i na svježem zraku možete svaki dan nakon škole sa svojim prijateljima ili s obitelji. Nemojte čekati da vam netko organizira boravak u prirodi. Umjesto da se sa svojim prijateljima dopisujete preko facebooka ili igrate igrice, otiđite s prijateljima u šetnju na svježi zrak.

Nadam se da ste zadovoljni odgovorima koje ste dobili a ukoliko želite

dodatno razgovarati o temama koje vas zanimaju možete doći na razgovor.

Pedagoginja, Sanela Klanac